ÖVRIGT / Smycken / Ring 8448490
*
nr 844 8490
Ring
Silver, Stockholm, 1974, Bernt H
Utrop:
600 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 september 2013
kl 19:35:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/9 17:33:09
1
Vinnande bud
2/9 18:21:24
2
200 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bernt h ring silver smycken stockholm vintage ädelmetall
-
7307 Parti silver
6 delar, Sverige, 3 skedar, 2 gafflar, en servettr..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:47
-
6218 Ring
18k guld, vitguld, "Bellatrix", med briljant 0,19c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:51
-
7154 Serveringsvagn
Rotting. Diameter: 44 cm, höjd: 83 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:01
-
7148 Tillbringare
England, Keramik. Höjd: 25 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38
*
Ring
nr 844 8490
Ring
Silver, Stockholm, 1974, Bernt H
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 september 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/9 17:33:09 | 1 | Vinnande bud |
2/9 18:21:24 | 2 | 200 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bernt h ring silver smycken stockholm vintage ädelmetall
-
7307 Parti silver
6 delar, Sverige, 3 skedar, 2 gafflar, en servettr..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:47 -
6218 Ring
18k guld, vitguld, "Bellatrix", med briljant 0,19c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:51 -
7154 Serveringsvagn
Rotting. Diameter: 44 cm, höjd: 83 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:01
-
7148 Tillbringare
England, Keramik. Höjd: 25 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:38